یاوه‌های اینترنتی، آنجلینا حسابی


وقتی چند ماه پیش «یاوه‌های اینترنتی» را می‌نوشتم نمی‌دانستم خود عامل «یاوه»‌یی می‌شوم! اما ناخواسته این اتفاق افتاد و اکنون نامه‌یی از «آنجلینا جولی به فرج‌الله سلحشور» دست به دست می‌چرخد که حاصل سرخوشی بعد‌از ظهری از بعد‌ازظهرهای دل‌گیر پاییزی بنده‌ی سراسر تقصیر است! جهت زدودن عذاب وجدان یاوه‌های اینترنتی دو را حضورتان تقدیم می‌کنم!

* باز هم پرفسور حسابی!
Behram Kursunoglu
ظاهرا جناب پرفسور حسابی آلبومی عکس با انیشتاین دارند که فرزند گرامی‌شان جناب مهندس ایرج حسابی هر از گاه یکی از این عکس‌ها را رو می‌کنند. منتها فقط نکته در این است که چون جناب پرفسور محمود حسابی، حسابی وقت‌شان گران‌بها بوده است خودشان فرصت حضور پیدا نمی‌کردند و کسان دیگری را می‌فرستادند تا به‌جای ایشان با آلبرت انیشتین عکس بگیرند و بیاورند. قبلا عکسی که کورت گودل با انیشتین به جای ایشان گرفته بود در اینترنت انتشار پیدا کرد و این‌بار عکسی که بهرام کورشون‌اوغلو (Behram Kurşunoğlu) فیزک‌دان تًرک به جای او انداخته! کورشون‌اغلو متولد ترکیه است و از فیزک‌دان‌های فیزیک کوانتوم محسوب می‌شود. او در سال ۲۰۰۳ در میامی فوت کرد.

* ماجرای آنجلینا جولی

وقتی فرج‌الله سلحشور آن حرف‌ها، حرف که چه عرض کنم آن خزعبلات، را سر هم کرد و زنان سینمای ایران را «هرزه»ها و «فاحشه»هایی مانند «آنجلینا جولی» نامید. جوابیه‌هایی از سوی هنرمندان مختلف منتشر شد و سخنان او مورد نقد قرار گرفت و به شکل‌های مختلف محکوم شد اما در این میان هیچ‌کس از حق آنجلینا جولی دفاع نکرد. گویا این بخش از سخنان سلحشور مخالفی نداشت! تصمیم گرفتم متنی بنویسم و در آن به موضوع «فاحشه» خواندن زنان در فرهنگ مسلط مردسالارانه بپردازم و از آنجلینا جولی دفاع کنم. نه به دلیل این که ایشان بازیگر محبوب من هستند، اگر بخواهم بازیگران مورد علاقه‌ام در تاریخ سینما را بنویسم او در جایی پایین‌تر از سوسن تسلیمی قرار می‌گیرد، بلکه به این دلیل ساده که به او توهین و بی احترامی شده بود و باید کسی از هم‌وطنان توهین کننده به دفاع برمی‌خواست تا حرف ناحسابی یک نفر به حساب تمام مردم کشوری و فرهنگی گذاشته نشود.
شروع به نوشتن که کردم دیدم بهتر است از زبان خود آنجلینا جولی بنویسم تا تاثیر بیشتری داشته باشد و دراماتیزه‌تر شود کمی هم چاشنی نظز به آن اضافه کردم و با مقدمه‌ی کوتاهی در غوزک پلاتینی منتشر کردم.
هنوز ساعتی از انتشار نامه در وب‌لاگ‌ام نگذشته بود که دیدم متن نامه بدون اشاره به غوزک پلاتینی به عنوان نامه‌یی واقعی منتشر شده است و به سرعت درحال بازنشر در فیسبوک و وب‌لاگ‌های مختلف است. سریعا پی‌نوشتی در وب‌لاگ‌ام قرار دادم.

پی‌نوشت: ازم می‌پرسند اینو خودت نوشتی؟ می‌گم پَ نه پَ آنجلینا جولی نشسته خاطرات میرزا ابراهیم خان صحاف باشی را خونده واسه حاج فرج‌الله سلحشور نامه‌ی عشقولانه نوشته.

اما دیگر کار از کار گذشته بود و متن نامه به‌سرعت در سطح اینترنت منتشر شد بود و ایمیل‌های مختلفی دریافت می‌کردم که در آن‌ها بدون اشاره به منبع خبر نامه‌ی نوشته شده توسط خودم را به عنوان نامه‌ی آنجلینا جولی برای‌ام می‌فرستادند و گاه از آشنایی او به سینمای ایران و شهامت‌اش ابراز شگفتی می‌کردند!

به هر حال تنها عاملی که موجب شد این نامه واقعی تلقی شود و به نام آنجلینا جولی منتشر شود این بود که عادت به ذکر منبع نداریم و کپی‌ پیست کردن و حق تالیف در فضاهای مجازی محترم شناخته نمی‌شود و همین موضوع موجب گسترش جعلیات زیادی شده است. در همین رابطه خوب است به موارد زیر هم اشاره شود:
۱- نامه‌یی که به نام داوود رشیدی در این رابطه منتشر شد را شهاب حبیبی نوشته است و هیچ ربطی به داوود رشیدی ندارد.
۲- نامه‌یی مارتین اسکورسیزی را هم مانا نیستانی نوشته است و نخستین‌بار در فیسبوک‌اش آن را منتشر کرد.
۳- جمله‌یی هم که به عنوان جمله‌یی از صادق هدایت در این رابطه منتشر شد که:«فاحشه را خدا فاحشه نکرد آنان که در شهر نان قسمت می کردند، او را لنگ نان گذاشته اند، تا هر زمان که خود لنگ هم آغوشی ماندند، او را به تکه نانی بخرند . «صادق هدایت»» از آن صادق هدایت نیست احتمالا یک راننده‌ی کامیون خوش‌ذوق فهیم پشت کامیون‌اش نوشته بوده است.
۴- نامه‌یی که به نام «نامه‌ی چارلی چاپلین به دخترش» سال‌هاست دست به دست می‌چرخد نویسنده‌اش فرج‌الله صبا است که آن را به عنوان طنز در مجله‌ی روشنفکر در قبل از انقلاب نوشته بود.
متاسفانه جمله‌ها و متن‌های جعلی به نام دکتر شریعتی و کوروش کبیر و حالا صادق هدایت رواج گسترده‌یی پیدا کرده است و شاید دلیل اصلی‌اش این باشد که همه دوست داریم حرف دل‌مان از زبان نا‌آشنایی شنیده شود و ضمنا به منبع داشتن و موثق بودن هم اهمیت نمی‌دهیم. اگر این ماجرای آنجلینا جولی یک درس برای ما داشته باشد این است که متن بدون منبع و ماخذ را منتشر نکنیم و در پی منبع و ماخذش باشیم.

جستارهای هم‌بسته
* یاوه‌های اینترنتی
* پاسخ آنجلینا جولی به فرج‌الله سلحشور

دیدنی‌های بیرونی
* همنشین بهار: دکتر محمود حسابی و جعلیات اینترنتی

About these ads

درباره مصطفا
Mostafa Azizi

25 Responses to یاوه‌های اینترنتی، آنجلینا حسابی

 1. بازتاب: پاسخ آنجلینا جولی به فرج‌الله سلحشور | غوزک پلاتینی

 2. ب-سین می‌گه:

  پس نامه آنجلیا جولی کار شما بوده ;)

  • مصطفا می‌گه:

   ب-سین عزیز کار مشترکی بود از من و آنجلینا تحت نظارت برد پیت! :)

   • ناشناس می‌گه:

    کارت درسته.

 3. قصه گو می‌گه:

  معمولن هر وقت چنین ایمیلی به دستم برسه اگر از منبع صحیح آن خبر داشته باشم با توضیح کوچکی در بالای ایمیل و دادن آدرس واقعی آن رو برای دوستانم می فرستم تا کمی شفاف سازی بشه (و این اتفاقیه که دقیقن در مورد همین نامه آنجلینا جولی به فرج الله سلحشور افتاد)
  فکر کنم اگر دیگران هم همین کار را را بکنند این مسئله تا حد زیادی حل بشه

  • مصطفا می‌گه:

   قصه‌گو جان،
   این بهترین کار است. اما شاید اگر کمی وقت بگذاریم و با سرچ‌گوگلی تحقیق مختصری انجام دهیم و برای دوستان روانه کنیم کار به سرانجام بهتری برسد! خود من ایمیل‌های مختلفی دریافت کردم که این متن را برای‌ام ایمیل کرده بودند بعضی‌ها با تعریف از آنجلینا جولی و برخی با تردید اما هیچ‌کدام با مختصر جست‌وجویی به منبع اصلی آن اشاره نکرده بودند!

 4. پریسا می‌گه:

  یعنی من الان دارم برای نویسنده نامه ی آنجلینا جولی کامنت میذارم ؟ آخه نمیدونی که من یک شب تا صبح با فاصله ی هزار ها کیلومتر با یکی از دوستام سر این نامه بحث کردیم و حرف زدیم و خندیدیم . تنها کاری که میکنم دادن آدرس اینجاست به اون دوست

  • مصطفا می‌گه:

   پریسا جان،
   خوشحال هستم که موجبات شادی تو را فراهم کرده ‌ام. مرا یاد خاطره‌یی انداختی سال‌ها پیش در ۱۳ فروردین من مطلب طنزی به عنوان دروغ سیزده نوشتم بعد یکی برای‌ام ایمیل فرستاد که ساعت دو نیمه‌شب نامزدم را که در کشوری دور دست بود از خواب بیدار کردم و این خبر را بهش دادم! حالا می ترسم نامزدیم بهم بخوره این ایمیل اوست خودت تماس بگیر و بگویی شوخی ۱۳ فروردین بوده!

   • پریسا می‌گه:

    حالا مطلب چی بود ؟ :)))))

   • مصطفا می‌گه:

    والا پریسا جان قصه‌اش یکم طول و درازه مختصرش این که وب‌لاگ را با نام مستعار می‌نوشتم و بعد اعلام کردم من فلانی هستم و یک شخصیت واقعی را که بسیار هم مشهور است و البته آن وقت‌ها مثل الان بدنام نشده بود و همه دوست‌اش داشتند را نام برده بودم. این دوست هم که آن وب‌لاگ را خودش گوشه‌یی از دنیا و نامزدش در گوشه‌ی دیگری از دنیا می‌خواند به او زنگ زده بود و گفته بود «فلانی» می‌دونی کیه؟ «بهمانی»یه! اونم کلی حال کرده بود و تصدیق کرده بودن که شنیدن این خبر ارزش بیدار شدن از خواب را داشت! :) و من خیلی خجالت کشیدم.

 5. کیا می‌گه:

  بهترین کار اینه که هروقت یه چیزی که یه کم بودار بود به دستتون رسید یه سرچ کوچولوی گوگل بزنید و ببینید جز ایرانی ها کس دیگه ای راجع بهش نوشته یا نه. یه کلمه Hoax هم اگه به سرچتون اضافه کنید سریعا سایت هایی رو پیدا می کنید که (در صورت جعلی بودن خبر) توضیحاتی رو در مورد زمان شروع شایعه و نحوه توزیعش اطلاعاتی رو ارایه می کنن. متاسفانه 99 درصد همه ای میلی هایی رو که بهم می رسه و همشون هم اصرار دارن که حتما به دوستام فورواردشون کنم خالی بندی از آب در میان و اون یه درصد هم توضیح واضحاته که اصلا نیازی به این نداره که یاد آوری بشه. همین کار رو در مورد موضوع آنجلینا انجام دادم و دیدم که هیچ جایی اسم آنجی و فرج جون رو نمی شه به زبون انگلیسی در کنار هم پیدا کرد. در به در دنبال اون ناقلایی می گشتم که این دسته گل رو به آب داده که پیداش کردم!!

  • مصطفا می‌گه:

   کیا عزیز،
   من برای این که اگر کسی این عبارت «Angelina Jolie’s response to Farajullah Salahshur» را جست‌وجو کرد به منبع اصلی برسد در پانویس مطلب خود این را اضافه کردم. الان بعد از خواندن کامنت تو رفتم این جمله را سرچ کردم. فکر می‌کنی چی دیدم؟! کلی سایت پیدا شد که مطلب مرا با همین پی‌نوشت کپی کرده‌اند و منتشر کرده‌اند بدون اشاره به منبع! ما چنین مردمانی هستیم :)

   • احسان می‌گه:

    احتمالا ما مردمان در آینده به ورژن جدیدتری به روز می شویم. مثلا شما ترجمه نوشته خود را به انگلیسی منتسب به آنجلینا خواهید یافت!

 6. مهران می‌گه:

  دوست عزیز. بهتر نیست به جای گله از کپی کردن دیگران، خودتان دست از نوشتن از طرف این و آن بردارید و از طرف خودتان بنوسید؟
  شما فضا را آنقدر گل آلود میکنید که در نهایت آنا ن که از شما علم و اطلاعات بیشتری دارند از آب گل آلود شده توسط شما ماهی می گیرند.
  سر سوزنی برای خودتان ارزش قائل باشید و از زبان دیگران حرف نزنید

  • ناشناس می‌گه:

   دوست گرامی آیا بهتر نیست آدم خودش اونقدر شعور داشته باشه که وقتی انگشتی ماه رو نشون میده، ماه رو نگاه کنه، نه نوک انگشت طرف رو!

  • پریسا می‌گه:

   گل آلود کردن فضا با طنز ؟؟؟ کاش بیشتر توضیح میدادین که من نوعی که اون نامه رو خوندم و کلی روش بحث کردم میفهمیدم که این کامنت یعنی ممکنه کسی باور کرده باشه اون نامه نه از طرف یک ایرانی بلکه از طرف خود آنجلینا جولی نوشته شده ؟ و اگر غیر از اینه آب چرا گل آلود شده و دیگران کی بودن که ماهی گرفتن ؟

 7. سام می‌گه:

  کاش ملت انقدر زودباور نبودند!!

 8. ناشناس می‌گه:

  با سلام خدمت شما فقط در یک کلام بگم شما در حدی نیستید که بخواهید درباره کسی نظر بدهید شما اگر خیر خواه و دوستدار سینمای ایران بودید یک زنی که هرزه بودنش برای همه ثابت شده است را درسایت خود نمی گذاشتید که دیگران درباره او نظر بدهند
  ضمناً شما که اهل ادبیات هستید چرا منبع را مشخص نکردید

 9. بازتاب: سیلی مادرانه | غوزک پلاتینی

 10. بازتاب: درود بر حرف‌مفت! | غوزک پلاتینی

 11. بازتاب: وب‌لاگی‌ها | غوزک پلاتینی

 12. aram می‌گه:

  سلام
  جالب بود و زیبا، در باره نفس موضوع، چه کار خیلی خوبی انجام دادید. از همه مهمتر تا الان این اندازه دنیای مجازی برایم آشکار نشده بود.
  این اولین بار بود که اینجا آمده بودم و البته اتفاقی. در هر صورت استفاده کردم از بیشتر مطالب. موفق و بهروز باشید
  علی

 13. بازتاب: رگ‌ها برای چه کسی بیرون می‌زند؟ | غوزک پلاتینی

 14. بازتاب: دروغ‌پذیری ما و مانده‌گاری حکومت دروغ‌گویان « غوزک پلاتینی

 15. بازتاب: دکتر حسابی تا کنون عکسی با اینیشتن نداشته است | گُمانه

تا نظر شما چه باشد!

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

دنبال‌کردن

هر نوشتهٔ تازه‌ای را در نامه‌دان خود دریافت نمایید.

به 8,722 مشترک دیگر بپیوندید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: